top of page
De Quervain.jpg

De Quervain Tenosinoviti

De Quervain Tenosinoviti


Baş parmağın hareketini sağlayan (yana açma ve geriye bükme hareketleri) kasların tendon ve tendon kılıflarının baş parmağa geçiş yaptıkları bölgede oluşan iltihabı durumudur. Tendon ve tendon kılıfı arasında düzensizlik vardır ve aradaki kayganlık ve hareket azalmıştır.

En belirgin bulgusu baş parmakta Başlayan ve ön kola yayılan ağrı şikayetleridir. İlerleyen dönemlerde baş parmakta şişlik kızarıklık ve hareketle artan ağrı vardır. Baş parmağın kullanıldığı kavrama ve kuvvetli rotasyonel hareketlerinde ağrı artar.


NEDENLERİ


Baş parmağın aşırı kullanıldığı tekrarlayıcı hareketler,
Geçirilmiş kırıklar, travmalar veya aşırı ağırlıklar ile yapılan egzersizler

sonucu oluşabilmektedir.


TEDAVİSİ


Erken dönemde istirahat önemlidir. Baş parmak hareketini kısıtlayan atel kullanmak gerekir. Medikal tedavi (ağrı ve enflamasyon için), steroid enjeksiyonu, fizik tedavi uygulamaları (buz, laser ,tens vs...) kullanılabilir.

Tedavilere cevap alınamadığı durumlarda cerrahi girişimler değerlendirilmelidir.

PROS.E.M Fizyo Center olarak; yaşadığınız sakatlıklar hakkında etik olarak sizleri bilgilendirir, tedavi süreçleriniz ve ilerleyişi hakkında sizleri detaylı bir şekilde aydınlatır uygulamalarımızı bunun ışığında devam ettirir sizleri sağlıklı yaşamlarınıza tekrardan kavuşturmak için elimizden geleni yaparız.

bottom of page