top of page
sindesmoz.jpg

Sindesmoz (Syndesmosis)

Sindesmoz (Syndesmosis)

Sindesmoz, kemikleri birbirine fibroz ligamentler (bağlar) aracılığıyla bağlayan eklem tipidir. Biri ayakta olmak üzere vücudun 3 ayrı bölgesinde bulunmaktadır. Ayak bileği eklemi tibia (kaval kemiği), fibula ve talus kemiklerinden oluşur. Sindesmoz, tibia ve fibulayı birbirine bağlayan üç ligamentten oluşur.

Sindesmoz, yukarıda saydığımız ligametlerden bir veya birden fazlasının zedelenmesi/yırtılmasıdır. Genellikle futbolcu, kayakçı ve atletlerde görülür. Zedelenme derecesine göre tedavi yaklaşımı da değişir.


Grade 1 (orta dereceli zedelenme) : Dış yan bağ zedelenmesiyle benzer olarak ligamentte sadece esneme/zedelenme olmuştur ve ayağın dış kısmında ağrı ve şişme vardır. 


Grade 2 (ılımlı yırtık) : Ligamentte (bağda) kısmi yırtılma vardır. Bu nedenle ağrı-şişme grade 1'e nazaran daha yaygın ve şiddetlidir. Ayak bileği stabil değildir. 


Grade 3 (ayrışma-tam yırtık) : Bağlardaki tam yırtık sonucu tibia ve fibula ayrışmıştır. Ayak bileğinde (bazen dize kadar) keskin ve yaygın ağrı vardır. Ayak stabil değildir. Hasta ayağına yük veremez.

TEDAVİ SÜRECİ

  • Buz uygulaması,

  • Fizik tedavi ajanları (Tens, Manyetik Alan, Aralıklı Hava Kompresyon Cihazı, Ultrason vb.),

  • Germe, kuvvetlendirme ve denge egzersizleri,

  • Cybex cihazında kuvvetlendirme programı,

  • Kinesiyotape uygulaması

PROS.E.M Fizyo Center olarak; yaşadığınız sakatlıklar hakkında etik olarak sizleri bilgilendirir, tedavi süreçleriniz ve ilerleyişi hakkında sizleri detaylı bir şekilde aydınlatır uygulamalarımızı bunun ışığında devam ettirir sizleri sağlıklı yaşamlarınıza tekrardan kavuşturmak için elimizden geleni yaparız.

bottom of page